Psychoterapie obecně je používána jako intenzivní způsob sebepoznání, seberozvoje a úzdravy člověka po stránce psychické i tělesné. Psychoterapeut poskytuje klientovi bezpečný prostor a otevřený rámec pro vyjádření jeho stesků a potíží, vlastních pocitů a myšlenek. Psychoterapeut podporuje u klienta jeho vnitřní procesy sebepoznávání, které mu pomáhají získat postupně vhled do toho, co jej trápí a do dalších spojitostí v jeho osobním životě a rodinném prostředí. Spolu s vhledem, přijetím a prožitím si pocitů a myšlenek se postupně rozvíjí proces klientova seberozvoje a duševní úzdravy směrem k obnovení vlastní přirozenosti, životní síly a vyrovnanosti.
↑ nahoruPsychoterapie zaměřená na tělo je specifický přístup k sebepoznání, seberozvoji a duševní úzdravě, který obohacuje celý psychoterapeutický proces navíc o práci s klientovým tělem a jeho tělesnými procesy. Psychoterapeut pomáhá klientovi uvědomit si jeho problém na rovině tělesné, emoční i myšlenkové. Podporuje u něj nejen slovní vyjádření, nýbrž také uvědomování a prožívání vlastního těla, které tvoří základ vnímaní a vymezování sebe sama. K tomu slouží speciální techniky a postupy rozvoje vnitřní pozornosti, dechu, spontaneity, uvolňování svalových napětí, rozvoje pohybového a hlasového vyjádření tělesných a emočních prožitků. Práce s tělem významně prohlubuje a zintenzivňuje celý psychoterapeutický proces. Zároveň činí zážitky seberozvoje a údravy hmatatelnější a usnadňuje přenos nových zkušeností do každodenního fungování.
Náš přístup vychází z několika psychoterapeuticých směrů zaměřených na práci s tělem. Jsou jimi zejména Bioenergetika, Biosyntéza, Hakomi terapie, Dynamická psychoterapie, principy Gestalt psychoterapie a Pesso Boyden Psychomotor System. Teoretický rámec se opírá především o Teorii objektních vztahů a Charakterovou analýzu.
↑ nahoruúvodní | o cvičení | o psychoterapii | cvičební skupiny | kontakt
Bodyterapie.cz 2015